Dentsu zverejnilo nový prehľad vývoja globálnych výdavkov

6.2.2018

Dentsu Aegis Network, materská spoločnosti Caratu, každoročne v spolupráci s lokálnymi pobočkami zverejňuje analýzy vývoja reklamných výdavkov vo svete ako aj výhľad do najbližších rokov a pohľad na kľúčové trendy či bariéry. Prinášame prehľad najdôležitejších globálnych trendov ako aj detailný pohľad na slovenský mediálny trh z pohľadu reklamných výdavkov.

https://carat-cdn.azureedge.net/media/9385/ad-spend-overview_square.jpg

Kľúčové globálne highlighty:

1. Najnovšie prognózy naznačujú, že rast výdavkov na reklamu sa v roku 2018 zrýchli na 3,6%, t.j. zlepšenie oproti 3,1% rastu v roku 2017
2. Rast v tomto roku bude podporovaný veľkými udalosťami, ako sú zimné olympijské a paralympijské hry, majstrovstvá sveta vo futbale FIFA či voľby do Kongresu USA
3. USA budú najväčším prispievateľom do rastu celkových výdavkov na reklamu - ich podiel predstavuje tretinu celkového očakávaného nárastu 20,3mld nových dolárov do reklamy.
4. Digitálna technológia s prognózou rastu o 12,6% v roku 2018 po prvýkrát prevezme pozíciu lídra v podiele reklamných výdavkov (podiel 38,3% vs 35,5% v TV)
5. Televízny trh naďalej bojuje s poklesom, keďže výdavky na reklamu sa čoraz častejšie rozširujú do alternatívnych video platforiem ako sú VOD, sociálne siete či online streaming.
6. Zatiaľ čo formáty online videa (+ 24,5% v roku 2018) a sociálne siete (+ 23,5%) narastajú rýchlo, pre tradičné formáty reklamných bannerov je predpokladaný oveľa miernejší rast (+8,7% v roku 2018).
7. Ako sa očakávalo, výdavky na mobilné reklamy v roku 2017 predbehli desktopové spendy a aj v roku 2018 budú rásť naďalej veľmi výrazne a dosiahnu hodnotu 121,1 miliárd dolárov.

Jerry Buhlmann, generálny riaditeľ spoločnosti Dentsu Aegis Network, v súvislosti s reportom dodáva:

"Najnovšie prognózy výdavkov na reklamu ukazujú, že trh sa naďalej transformuje, avšak nie je v recesii. Výzvou pre značky je zvládnuť dobu s nejasným ekonomickým výhľadom a zároveň rýchlo rozvíjajúcou sa technológiou a inováciami. Na mnohých trhoch menia trh práve inovácie - od mobilných platforiem, hlasových aktivít a nových hráčov v poli "ad tech". A práve tieto zmeny poskytujú nové zdroje pre rast, pričom predpokladáme, že tento trend bude pokračovať aj do roku 2018. "

Detailný prehľad pre slovenský trh k prehliadnutiu tu

Executive summary globálneho reportu je k prehliadnutiu tu

 

^