Ako sa vyvíja obľúbenosť sociálnych sieti u mladých Slovákov za posledných rokov?

20.9.2017

Zaujímalo nás aké sú trendy v obľube sociálnych sieti u mladých ľudí na Slovensku za posledné obdobie. Obľuba ktorých sociálnych platforiem stúpa a naopak, kde vidíme trend klesajúcej obľúbenosti. Vďaka našim CCS dátam sme boli schopný pripraviť aj takýto prehľad.

https://carat-cdn.azureedge.net/media/8956/socialne-siete-square_square.jpg

Neprekvapí fakt, že na prvých dvoch priečkach sa umiestnili Facebook a YouTube. Po miernom poklese ich obľúbenosti v roku 2015, sa ich obľuba u mladých Slovákov v posledných dvoch rokov opäť zvýšila. Najmä pri YouTube je tento nárast popularity výrazný. Jedným z dôvodov je aktuálny trend populárnosti Youtuberov / vLogerov, s ktorými sa mladá cieľovka stotožňuje a teda sa pravidelne a rada vracia sledovať nové videá. 

Najvýraznejší nárast popularity však zaznamenal Instagram - jeho obľúbenosť u mladej cieľovej skupiny vzrástla za posledné dva roky takmer sedemnásobne! A predpokladáme, že nárast bude pokračovať aj v najbližšom období, kedže Instagram sa stal populárnou a každodennou aktivitou mladých Slovákov.

Obľúbenosť Pokecu alebo Skypu naopak v porovnaní s rokom 2012 pomerne klesla. Pri Pokeci je však zaujímavý trend, kde popularita za posledné dva roky mierne narástla.

Modrýkoník naďalej mierne stúpa v obľube a v zahraničí populárne platformy Twitter, Pinterest či LinkedIn sú naďalej pre mladých Slovákov iba okrajovým záujmom.

^