SATS väljer CARAT i Norden för att driva sin digitala resa

2018-10-16

Marianne Orderub, Nordic Head of Marketing på SATS: "Vi ser att vår nya mediebyrå, Carat, är en viktig del av denna resa. Hög flexibilitet, erfarenhet av att bygga varumärke och kundutveckling är viktiga delar i vårt mål att bli mer relevanta på den nordiska marknaden."

https://carat-cdn.azureedge.net/media/10448/carat-sats-700x700-vit_square.jpg

Före sommaren gick SATS in i en nordisk mediebyråpitch med mål att samla alla kompetensområden i en fullservicebyrå med tvärfunktionella lokala team som arbetar utifrån centraliserade strategier.

Marianne Orderud, Nordic Head of Marketing på SATS säger:
– SATS är nordens största gymkedja med en vision om att spela en viktig roll inom hälsa och livskvalitet, för både våra medlemmar och i samhället. Vår målsättning är att våra medlemmar ska lyckas och uppleva alla de positiva aspekterna som en aktiv livsstil för med sig. Vi har också en viktig uppgift att visa att SATS är till för alla.

Vi genomför just nu förändringar i våra marknadsföringsinsatser och centraliserar till Norge. I och med det har vi identifierat ett behov av att konsolidera vårt mediebyråsamarbete för att få en förbättrad nordisk digital upplevelse och ett integrerat sätt att närma oss media och kommunikation på. Vi ser att vår nya mediebyrå, Carat, är en viktig del av denna resa. Hög flexibilitet, erfarenhet av att bygga varumärke och kundutveckling är viktiga delar i vårt mål att bli mer relevanta på den nordiska marknaden.

Carats Stian Jansen är väldigt glad och stolt över den här segern.
– Det här är ytterligare ett bevis på att Carat är på rätt väg i att hjälpa våra kunder i den digitala transformationen. Vi blev mycket exalterade när SATS presenterade sina ambitiösa planer för oss och kände att vi vill vara en del av detta. Inom Carat och Dentsu Aegis har vi arbetat hårt för att utveckla våra produkter och tjänster så att vi ska kunna hjälpa våra kunders kunder längs hela kundresan. Därför är det extra roligt att vi kom ut som segrare.

Nike Carlstoft fortsätter:
– Vi är idag ett fantastiskt nätverk i Norden och denna vinst ger oss ytterligare bevis på att vi gör rätt saker – både på lokal och på nordisk nivå – där den digitala transformationen är central och avgörande.

Marianne Orderud:
– Vi har nu ett förnyat mediebyråsamarbete till vår hjälp för att realisera våra mål och stötta våra digitala ambitioner för framtiden. Vi har ett framtidsorienterat set up i Norden där våra byråer kommer att samarbeta för att nå våra ambitiösa mål.

För ytterligare information:

Marianne Orderud, Head of Nordic Marketing
Mobil: +47 40 55 04 89.
E-mail: marianne.orderud@satselixia.no

Stian Jansen, Managing Director, Carat Norge
Mobil: +47 91 66 50 90.
E-mail: stian.jansen@carat.com

Om SATSELIXIA
SATSELIXIA:s mission är att varje dag sträva mot att göra Nordens befolkning hälsosammare och lyckligare.

År 2014 gick SATS och ELIXIA samman och blev på så sätt Nordens ledande träningskoncern med målsättningen att aktivera människor för förbättrad hälsa och ökad livskvalitet.
Våra träningscenter erbjuder modern och funktionell individuell träning, personliga tränare, gruppträningsklasser och unika träningskoncept i de största städerna i Sverige, Norge och Finland. I Sverige är alla träningscenter SATS.
Vår målsättning är att hjälpa våra medlemmar att komma igång med sin träning även utanför våra träningscenter med hjälp av ett stort urval digitala verktyg. Vi bedriver ett aktivt utvecklingsarbete och lanserar hela tiden ny teknik och nya produkter.

2018 köpte SATS upp Fresh Fitness och lanserade SATS BASE i Sverige, ett billigare och enklare alternativ till SATS. SATS BASE har åtta träningscenter: sex center i Stockholm och två center i övriga Sverige.
SATS är en del av SATSGROUP som ägs av Altor (51 %) och TryghedsGruppen (49 %).
SATS:

• Är Nordens största träningscenter, med totalt 215 träningscenter
• Har cirka 600 000 medlemmar
• Har cirka 8 000 anställda, vilket motsvarar omkring 2 000 heltidsanställningar
• Erbjuder cirka 120 olika gruppträningspass och specialutvecklade koncept
• Har egen utbildning och certifiering av personliga tränare och gruppträningsinstruktörer

^Tillbaka till Toppen